• Charakteristika školy

Základná škola Lada je neplno organizovaná štátna základná škola bez právnej subjektivity v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Lada. Škola sa nachádza v tichej a pokojnej časti obce Lada, ktoré vytvára podmienky na vytvorenie školy rodinného typu. Naša škola je jednopodlažná. Súčasťou školy je aj školská jedáleň, ktorá patrí MŠ. V ŠJ zabezpečujú stravovanie dovážaním obedov z MŠ v Lade. Základná škola Lada má v súčasnosti 3 triedy. V 2 triedach prebieha VVP a ŠKD, jedna slúži ako telocvičňa. Triedy sme upravili novými podlahami, nábytkom, obnovili sme interiér chodieb, vonkajšiu fasádu školy a to v spolupráci s OcÚ. Na škole máme aj počítačovú učebňu a kabinet s učebnými pomôckami, ktoré sme obnovili a vymenili ich za modernejšie, čím prispejú k zlepšeniu a efektívnosti vyučovania. Pri dopĺňaní učebných pomôcok nám je nápomocný zriaďovateľ školy. Športovým aktivitám školy slúži multifunkčné ihrisko, ktoré patrí obci. Počas školského roka 2014 sme získali interaktívnu tabuľu, čo sa prejavilo aj na efektivite vyučovania, pretože je učenie pre deti zábavnejšie.

Ciele výchovy a vzdelávania:

- udržiavať dobré meno školy medzi verejnosťou, vytvoriť modernú školu na dobrých interakčných vzťahoch humánnosti, náročnosti, odbornosti,

- stabilizovať počet žiakov,

- rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov, ich vedomostí a zručnosti potrebné pre život,

- uplatňovať a chrániť práva dieťaťa,

- vštiepiť žiakom princíp celoživotného vzdelávania,

- vo vyučovaní používať efektívne metódy práce,

- získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecno-vzdelávacích predmetoch,

- dôraz klásť na mobilizáciu, že ako organizovať vyučovací proces ako tvorivý dialóg, aby žiaci mali radosť z poznania - zlepšovať čitateľské zručnosti žiakov,

- získať dostatočné zručnosti a vedomosti vo zvolených záujmových útvaroch,

- venovať sa žiakom talentovaným, rozvíjať ich schopnosti - podnecovať menej úspešných žiakov k lepším výkonom,

- smerovať činnosť žiakov tak, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, naučiť ich pracovať v tíme,

- viesť žiakov k seba hodnoteniu a sebaúcte - učiť žiakov správnej komunikácii (žiak-žiak, žiak-učiteľ),

- vytvorenie sociálno-emočnej klímy,

- dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT v našej škole,

- zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch,

- vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých žiakov za pomoci rodičov,

- rozvíjať ľudové tradície v rámci regiónu.

• Motto ZŠ Lada

• Kniha - pokrm múdrosti

Nadarmo by boli včely,

keby neboli lúky a záhrady,

kde by zbierali med ...

Nadarmo by bol rozum,

keby nebol pokrm múdrosti,

ktorý poskytujú dobré knihy.

J. A. Komenský